Health & Medical Health News & Knowledge

How to save money on yoga classes

Sting and Madonna do it. Doctors recommend it. With celebrity endorsements, the promise of "yoga butt," and $850 Gucci mats, it's safe to say that the yoga industry has attracted big business. But does that mean you need to break the bank to get in on this popular body-sculpting fitness trend? Not if you exercise a few money-saving moves to find the most economical ways to practice yoga.

Yoga Class

According to a 2008 Yoga Journal study, Americans spend more than $5.7 billion a year on yoga clothing, props, classes, vacations, magazines, and workshops. But with single classes averaging $17 to $20, can most people afford yoga? The ideal way to practice yoga is with the guidance of an experienced, qualified instructor. The ideal frequency to practice is every day. Assuming you practice just five days a week, though, that's more than $300 per month! There are ways to afford yoga classes without draining your savings account. Consider some of the following cost-cutting options.

Seek Out Donation-Based yoga Classes and Studios


Some studios offer donation-based classes with no suggested minimum donation. The money often goes to a specified nonprofit organization. Additionally, there are studios that are entirely donation-based, such as Black Swan Yoga in Austin, Texas. Black Swan has a suggested donation of $10 to $15 per class, but students are asked to just donate what they can. Donations reimburse the teachers who rent the studio space. Be sure to look for community classes, yoga in the park series, and classes held at community colleges for more free or inexpensive classes.

Ask About Discounted Yoga Classes


Are you a college student or a senior citizen? Find out if your local studio offers a discount and you could save around 20 percent on a class pass (discounts vary--call around to compare costs).

Ditch the Single-Class Yoga Passes


It's the Costco principle--buy in bulk to save more money. And it's every bit as true with yoga classes as it is with cereal. The more classes you purchase, the lower the cost per class. Some studios offer unlimited passes that are great for daily practitioners.

Let's consider the math using the following rate structure:
  • Single yoga class: $17
  • 8 yoga classes: $108 ($13.50 per class)
  • 20 yoga classes: $229 ($11.45 per class)
  • Unlimited yoga pass: $99 per month

Hair Removal tips for Girls

Beauty Tips in Urdu

Top Ten Cars

If you go twice per week (eight times per month), the 20-class pass is the cheapest option, at $11.45 per class. The unlimited pass would come to $12.38 per class. But if you go three times per week, the unlimited pass is the most economical, costing $8.25 per class, less than half the cost of buying classes individually.

However, before you commit to buying in bulk, be sure you are likely to go as often as you plan – and be sure you understand the terms for class passes and unlimited memberships. If you buy a 20-class pass and rarely go, you might lose unused classes after six months (though in most cases, they will let you roll unused classes over to a new pass).

Work in Trade for yoga classes


Many studios offer work-in-trade opportunities, giving you credit for classes and workshops if you have a skill that they could use. Examples include graphic design, writing, plumbing, carpentry, electrical work, and painting. It's worthwhile to ask if your skill can earn yoga class credits!

There's certainly nothing wrong with a home-based practice, but don't give up practicing in a class without exploring your local yoga community to see how you can reduce the cost of classes. Yoga might be a billion-dollar industry, but you don't have to break the bank to get feedback on your downward dog.

Related posts "Health & Medical : Health News & Knowledge"

High Cholesterol Levels Symptoms In Women

Health News & Knowledge

How does your resting heart rate affect your fitness levels?

Health News & Knowledge

Twin Health Marathon Juicer

Health News & Knowledge

Running Knee Pain Causes - Special Report On Pain Relief Options

Health News & Knowledge

Overactive Facial Sweat Glands

Health News & Knowledge

Does Anyone Really Need Health Insurance

Health News & Knowledge

Arnel Ricafranca's one thousand Calorie Problem - five Recommendations to Succeed

Health News & Knowledge

Who can benefit from CPR courses in Ottawa

Health News & Knowledge

Can Fast Food Be Healthy? How To Lose Weight Without Giving Up The Drive Thru!

Health News & Knowledge

Leave a Comment